Kronika wydarzeń 2008
7 grudnia
SERCU CHOPINA W SERCU WARSZAWY
EMILIA DZIUBIŃSKA organy
Kościół Ewangelicko – Augsburski pw. Świętej Trójcy
Odbył się ostatni koncert Z cyklu Sercu Chopina w sercu Warszawy realizowanego we współpracy Z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy. Emilia Dziubińska, wybitna polska organistka, wykonała na organach kościoła ewangelickiego św. Trójcy transkrypcje utworów Chopina, a także kompozycje współczesnych Chopinowi: Feliksa Mendelssohna i Franciszka Liszta. Koncert był opatrzony bardzo ciekawym komentarzem muzykologicznym i historycznym.
Podczas koncertu usłyszeliśmy Feliksa Mendelssohna-Bartholdy, III Sonatę A dur op. 65 oraz Fryderyka Chopina Cztery Preludia z op. 28. W transkrypcji Stanisława Kiszy, Preludium c-moll i h-moll, a w transkrypcji Ferenca Liszta Preludium e-moll i E-dur. Na koniec, świątynię wypełniły dźwięki Wariacji „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen” Ferenca Liszta.
23 listopada
MISTRZ I UCZEŃ skrzypce
MISTRZ
KONSTANTY ANDRZEJ KULKA
UCZEŃ
WOJCIECH KOPROWSKI
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
Kolejny, a zarazem ostatni w roku 2008 koncert z cyklu MISTRZ I UCZEŃ. Udział w koncercie wzięli dwaj skrzypkowie, Konstanty Andrzej Kulka, wybitny solista, profesor Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie oraz jego uczeń, student II roku, Wojciech Koprowski. Artyści wykonali utwory na skrzypce solo: Affetuoso i Gigę Z sonaty skrzypcowej B-dur Francesco Geminianiego, Gawot Z III Partity E-dur na skrzypce solo Jana Sebastiana Bacha, Kaprys D-dur Karola Lipińskiego, dwie sonaty na skrzypce solo op. 27 Eugene’a Ysaye, Recitative i Scherzo-Caprice na skrzypce solo op. 6 Fritza Kreislera oraz w finale koncertu wspólnie Duet A-dur KV 331 Wolfganga Amadeusza Mozarta. Występ utytułowanego mistrza oraz młodego ucznia odbył się w Sali Białej Muzeum Pałac w Wilanowie. Wzbudził entuzjastyczne reakcje przybyłej publiczności.
16 listopada
SERCU CHOPINA W SERCU WARSZAWY
ANTONI LICHOMANOW fortepian
MARIA MACHOWSKA skrzypce
ROMANA ORŁOWSKIA fortepian
KRZYSZTOF ZBIJOWSKI klarnet
Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Klasztor Sióstr Wizytek
Trzeci koncert Z cyklu Sercu Chopina w sercu Warszawy poświęciliśmy pieśniom skomponowanym przez naszego kompozytora oraz twórczości jego genialnego rówieśnika Roberta Schumanna. Zgromadzona w kościele ss. Wizytek publiczność Z zachwytem wysłuchała Pieśni Fryderyka Chopina w wykonaniu Eugenii Rezler-Rozlach, która wypełniła wnętrze świątyni przepięknym sopranem przy akompaniamencie Romy Orłowskiej. Z wielkim aplauzem zebrani w kościele przyjęli Fantasiestucke na klarnet i fortepian op. 73 Roberta Schumanna w interpretacji klarnecisty Krzysztofa Zbijowskiego z towarzyszeniem przy fortepianie Romy Orłowskiej, a także popis młodej skrzypaczki Marii Machowskiej, która w przejmujący sposób wraz z pianistą Antonim Lichomanowem zaprezentowała Sonata na skrzypce i fortepian op. 105 Roberta Schumanna.
6–9 listopada
II FESTIWAL MUZYKI POLSKIEJ NA WĘGRZECH
Széchenyi István Egyetem Hangversenyterme ( Świątynia Sztuki), Győr
W listopadzie br. nasza Fundacja zorganizowała II Festiwal Muzyki Polskiej na Węgrzech. Projekt, podobnie jak w roku ubiegłym zrealizowaliśmy we współpracy Z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Burmistrzem Miasta Györ i środowiskiem polonii Miasta Györ. Partnerem ze strony węgierskiej była Szkoła Muzyczna im. F. Liszta w Györ .
Festiwal odbywał się w dniach obchodów Narodowego Święta Niepodległości Polski 11 Listopada. Jego celem była promocja polskiej kultury i młodych polskich muzyków poza granicami kraju. Wśród uczestników festiwalu znaleźli się uczniowie Szkoły Muzycznej w Györ oraz młodzi muzycy ze szkół:
• Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Juliusza Zarębskiego w Inowrocławiu
• Poznańska Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu
• Zespół Szkół Muzycznych im. Karola Szymanowskiego w Toruniu
• Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna II st. im. Zenona Brzewskiego w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
• Państwowa Szkoła Muzyczna II st. im. Juliusza Elsnera w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
• Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. Grażyny Bacewicz w Warszawie
• Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. Oskara Kolberga w Warszawie
Podczas dwóch koncertów galowych Z okazji Narodowego Święta Niepodległości młodzi polscy i węgierscy muzycy wykonali wiele znanych utworów polskiej muzyki klasycznej. Publiczność Z entuzjazmem przyjęła m.in. wykonanie przez orkiestrę smyczkową Z Torunia Poloneza Wojciecha Kilara Z filmu „Pan Tadeusz”. Program koncertu był ilustracją muzyczną dziejów polskiej kultury szczególnie polskiej muzyki od czasów średniowiecza aż po współczesność. Rozdawana publiczności broszura prezentowała historię polskiej muzyki i postaci największych polskich kompozytorów.
Głównym celem festiwalu oprócz popularyzacji kultury polskiej była promocja młodych polskich muzyków. Poprzez organizację festiwalu i wspólne wykonania utworów muzyki klasycznej przez młodzież polską i węgierską podkreśliliśmy wspólne europejskie źródła kultury obu naszych narodów. Wspólne muzykowanie integruje młodych muzyków i jesteśmy przekonani, że zaowocuje w przyszłości zbliżeniem między kolejnymi pokoleniami Polaków i Węgrów.
26 października
MISTRZ I UCZEŃ akordeon
MISTRZ
KLAUDIUSZ BARAN
UCZEŃ
MALWINA STAŃCZAK
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
W piątym Z cyklu koncertów MISTRZ I UCZEŃ organizowanym dzięki pomocy finansowej Miasta Stołecznego Warszawy, swe umiejętności prezentowali akordeoniści. Na zakończenie koncertu usłyszeliśmy Mistrza i Ucznia w duecie.
19 października
MISTRZ I UCZEŃ fagot
MISTRZ
ARTUR KASPEREK
UCZEŃ
ALICJA KIERUZALSKA
CEZARY REMBISZ
MICHAŁ ŻAGAN
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
Dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy odbył się kolejny Z cyklu koncert MISTRZ I UCZEŃ. Swoje umiejętności prezentowali uczniowie Mistrza fagotu Artura Kasperka, Alicja Kieruzalska, Cezary Rembisz i Michał Żagan. Artystom towarzyszyła przy fortepianie Roma Orłowska.
19 października
SERCU CHOPINA W SERCU WARSZAWY
RADOSŁAW SOBCZAK fortepian
Bazylika Mniejsza pw. Świętego Krzyża
W 159. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina Fundacja Cultura Animi przy współpracy Z Dzielnicą Śródmieście m. st. Warszawy zorganizowała Koncert nadzwyczajny w 159 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina będący kolejnym Z koncertów w cyklu Sercu Chopina w sercu Warszawy. Tym razem w Bazylice Mniejszej pw. Świętego Krzyża przy Krakowskiem Przedmieściu zabrzmiało jedno Z największych dzieł Chopina – koncert fortepianowy e-moll. Przy fortepianie zasiadł finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego Z roku 2000 wybitny polski pianista młodego pokolenia Radosław Sobczak, który w przejmujący sposób wykonał dzieło Kompozytora. Towarzyszył mu Kwartet Smyczkowy SYNAXIS. Koncert odbył się przy wypełnionym po brzegi kościele i zakończył wielką owacją mieszkańców Warszawy.
12 października
MISTRZ I UCZEŃ flet
MISTRZ
GRAŻYNA ZBIJOWSKA
UCZEŃ
MARTA ZBIROWSKA
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
Odbył się trzeci Z serii koncertów MISTRZ I UCZEŃ w którym wystąpiły dwie flecistki: Mistrz Grażyna Zbijowska oraz uczennica Marta Zbirowska. Przed szeroką publicznością zaprezentowali artystyczne efekty swojej długoletniej współpracy.
Grażyna Zbijowska to Mistrz o bardzo bogatym doświadczeniu. Między innymi na zaproszenie European Mozart Foundation, w ramach Akademii Mozartowskiej, prowadziła zajęcia Z zakresu gry na flecie i kameralistyki. W 1991 została solistką Polskiej Filharmonii Kameralnej w Sopocie, będąc jednocześnie w latach 1992–1995 pierwszą flecistką Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Od 1995 jest pierwszą flecistką orkiestry Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Grała w międzynarodowej orkiestrze Sinfonia Helvetica, założonej w Szwajcarii przez Grzegorza Nowaka. W roku 1999 uczestniczyła w wielkim światowym tournee Krystiana Zimermana, jako pierwsza flecistka „Polish Festival Orchestra”.
Jej uczennica Marta Zbirowska to już uznana artystka. Współpracuje z profesjonalnymi orkiestrami: Sinfonietta Cracovia oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot. Brała udział w licznych festiwalach (m.in. X i XI Festiwal Beethovenowskim w Warszawie, III i IV Festiwal Sacrum Profanum w Krakowie, Festiwal Muzyczny w Passau, Pelerinages-Kunstfest w Weimarze, Ruttihubeliade w Walkringen, (Szwajcaria). Podczas wspólnego występu zaprezentowały zebranej publiczności umiejętności wirtuozowskie na najwyższym poziomie.
Artystkom towarzyszył przy fortepianie Adam Wojciechowski, który obecnie studiuje kameralistykę w klasie znakomitej L. Hopkins w Bernie. W 2007 r., otrzymał zaproszenie na Festiwal Muzyki Kameralnej Ruttihubeliade w Walkringen, Szwajcaria. Często występuje również w roli akompaniatora w HKB, Bern.
5 października
MISTRZ I UCZEŃ wiolonczela
MISTRZ
ANDRZEJ BAUER
UCZEŃ
KAROL MARIANOWSKI
Muzeum Pałac w Wilanowie, Sala Biała
Odbył się trzeci Z serii koncertów MISTRZ I UCZEŃ w którym wystąpili dwaj wiolonczeliści: Mistrz Andrzej Bauer oraz uczeń Karol Marianowski. Przed szeroką publicznością zaprezentowali artystyczne efekty swojej długoletniej współpracy. Andrzej Bauer to Mistrz o bogatym dorobku pedagogicznym, wychowawca wielu młodych wiolonczelistów, to również wirtuoz wiolonczeli, artysta o uznanej sławie. Jego uczeń Karol Marianowski to również wirtuoz wiolonczeli i artysta o uznanej już sławie. Podczas wspólnego występu zaprezentowali zebranej publiczności umiejętności wirtuozowskie na najwyższym poziomie. Artyści zagrali w Pałacu Wilanowskim, w którym muzyka klasyczna nabiera szczególnego wyrazu.
21 września
SERCU CHOPINA W SERCU WARSZAWY
HUBERT RUTKOWSKI fortepian
Bazylika Mniejsza pw. Świętego Krzyża
Fundacja Cultura Animi we współpracy z Dzielnicą Śródmieście m.st. Warszawy zorganizowała pierwszy koncert W cieniu Chopina - Julian Fontana Z cyklu Sercu Chopina w sercu Warszawy. Projekt obejmuje wykonanie czterech koncertów w świątyniach Warszawy związanych w sposób szczególny Z osobą Fryderyka Chopina. Kościół Świętego Krzyża to miejsce, w którym spoczęło serce naszego wielkiego kompozytora. Kościół Sióstr Wizytek to świątynia, w której młodziutki Fryderyk Chopin grywał na organach w czasie mszy niedzielnych. W kościele pw. Świętej Trójcy młody kompozytor grał dla cara Aleksandra I. Te trzy miejsca związane Z młodością i wiecznością Kompozytora spinają niejako jego życie swoistą klamrą i stwarzają znakomitą przestrzeń do przypominania artysty i jego przyjaciół. Koncerty przypominać będą dzieła kompozytora, ale również utwory innych twórców Z nim związanych.
Muzyce towarzyszyła recytacja korespondencji Chopina do Fontany.
22 czerwca
TRADYCJE ŻYDOWSKIE NA MOTYWACH SKRZYPKA NA DACHU
Białołęcki Ośrodek Kultury
Fundacja Cultura Animi była współorganizatorem jednego Z koncertów Z cyklu TRADYCJE NARODÓW W MUZYCE pt. „Tradycje żydowskie na motywach SKRZYPKA NA DACHU”.
Spektakl odbył się w sali widowiskowej Białołęckiego Ośrodka Kultury, a wśród wykonawców zobaczyliśmy solistów Teatru Wielkiego - Opery Narodowej (Roberta Dymowskiego, Annę Lubańską, Czesława Gałkę, Małgorzatę Pańko, Bogumiłę Dziel-Wawrowską, Agnieszkę Hauzer, Filipa Szczepańskiego, Ryszarda Wróblewskiego, Jana Młodawskiego - reżysera) oraz muzyków Białołęckiej Orkiestry ROMANTICA działającej pod patronatem Burmistrza Dzielnicy Białołęka m. st. Warszawy.
Skrzypek na dachu powstał w 1964 roku na nowojorskim Brodwayu. Spektakl był adaptacją noweli żydowskiej pisarza Sholema Alejchema pt. Tewie mleczarz, której dokonał Joseph Stein przy współpracy Jerry Bocka (muzyka) i Sheldona Harnicka (tekst). Skrzypek na dachu jest wzruszającą i mądrą historią Tewjego mleczarza, którego życie, przebiegające przez lata w zgodzie Z dawien dawna ustaloną tradycją, nagle zostało narażone na wstrząsy spowodowane przemianą świata, wtargnięciem nowych obyczajów, idei i konfliktów. Skrzypek na dachu to muzyczno-sceniczny fenomen, pełen muzyki, śpiewu, tańca i żydowskiego, rubasznego humoru, który zawsze przyciąga tłumy publiczności pod każdą szerokością i długością geograficzną. Należy do tych wielkich musicali, które obiegły sceny
całego świata od Nowego Jorku po Tokio, od Paryża i Berlina po Meksyk, od Islandii po Amerykę Południową.
Organizatorzy przedstawienia:
- Fundacja Cultura Animi,
- Miasto Stołeczne Warszawa,
- Wydział Kultury dla Dzielnicy Białołęka,
- Białołęcki Ośrodek Kultury,
- Impresariat Artystyczny "Proscenium"
13–15 czerwca
III MIĘDZYNARODOWE SPOTKANIA SZKÓŁ MUZYCZNYCH
Muzeum Pałac w Wilanowie
Amfiteatr Bemowo, Warszawa
Arcydzieła muzyki klasycznej i popularnej w wykonaniu młodych solistów i zespołów Z Polski i kilku krajów europejskich, występ Waldemara Malickiego, tria Konstanty Andrzej Kulka, Andrzej Gębski, Andrzej Wróbel oraz duetu "Julita & Paula" Sokołowskie, to główne atrakcje zakończonych w niedzielę 16 czerwca br. w warszawskich dzielnicach Wilanów i Bemowo III Międzynarodowych Spotkań Szkół Muzycznych.
Uczestnicy tego niezwykłego festiwalu to uczniowie szkół muzycznych Z Polski, Niemiec, Węgier i Ukrainy. Spotkali się w Warszawie już po raz trzeci, aby prezentować swoje umiejętności artystyczne, nawiązywać międzynarodowe kontakty i poszukiwać w muzyce wspólnych źródeł kultury europejskiej. Młodzież, która pojawiła się na scenie Oranżerii Wilanowskiej i deskach Amfiteatru Bemowo, pokazała niezwykłe umiejętności, które połączeniu Z ich młodym wiekiem czynią Z nich dojrzałych artystów.
Organizator – Fundacja Cultura Animi – oraz partnerzy w organizacji festiwalu – Muzeum Pałac w Wilanowie, Bemowskie Centrum Kultury oraz Stowarzyszenie Akademia Wilanowska – zorganizowali w sumie cztery koncerty dla Warszawy – w Oranżerii Muzeum Pałac w Wilanowie i Amfiteatrze Bemowo. W Wilanowie zaprezentowano głównie muzykę klasyczną, w amfiteatrze usłyszeliśmy wiele popularnych utworów muzyki rozrywkowej w ciekawych interpretacjach. Prawdziwym smaczkiem Spotkań były występy gości specjalnych festiwalu: Waldemara Malickiego, Konstantego Andrzeja Kulki, Andrzeja Gębskiego, Andrzeja Wróbla oraz sióstr Sokołowskich. Festiwal zakończyło niezwykłe wykonanie przez wszystkich uczestników imprezy (około 200 osób) Ody do Radości Ludwiga van Beethovena w aranżacji Bohdany Frolyak pod dyrekcją Adama Kozłowskiego.
Tegoroczny festiwal odbywał się pod patronatem Prezydenta m.st. Warszawy Pani Hanny Gronkiewicz-Waltz oraz ambasadorów krajów, Z których przyjechali młodzi uczestnicy.
Dziękujemy naszym sponsorom. Bez ich wsparcia nie byłoby możliwe zorganizowanie tak szeroko zakrojonej imprezy. Szczególne słowa wdzięczności kierujemy pod adresem:
Wydziału Kultury Miasta Stołecznego Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko Niemieckiej i Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży oraz firmom: ProPianoforte Sp. z o.o., Zakładu Poligraficzno-Wydawniczego POZKAL, INTER EUROPOL Piekarnia Szwajcarska SA i Naftoserwis Sp. z o.o.
Serdecznie zapraszamy na kolejne Spotkania w czerwcu 2009 roku!
Szkoły biorące udział w III Międzynarodowych Spotkaniach Szkół Muzycznych:
- POLSKA :
- • Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu
- • Zespół Państwowych Szkół Muzycznych nr 1 w Warszawie
- • Zespół Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych I i II st. nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie
- • Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 1 im. O. Kolberga w Warszawie
- • Państwowa Szkoła Muzyczna I st. nr 4 im. K. Kurpińskiego w Warszawie
- • Miejska Szkoła Artystyczna I st. w Mińsku Mazowieckim
- • Laureaci II Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej dla uczniów Szkół Muzycznych I stopnia
NIEMCY: - • Dithmarscher Musikschule w Heide
- • Konservatorium "Georg Friedrich Händel" w Halle
- UKRAINA:
- • Średnia Specjalistyczna Szkoła Muzyczna im. M. Łysenki w Kijowie
- • Średnia Specjalistyczna Szkoła Muzyczna im. S. Kruszelnickiej we Lwowie
- WĘGRY:
- • Szkoły Muzycznej im. F. Liszta w Györ
5 kwietnia
INSPIRACJE WILANOWSKIE
ORKIESTRA KAMERALNA CONTINEO
Muzeum Pałac w Wilanowie
W ostatni weekend kwietnia Oranżeria Muzeum Pałac w Wilanowie rozbrzmiewała utworami muzyki klasycznej we wspaniałym wykonaniu Orkiestry Kameralnej CONTINEO. Koncert zorganizowaliśmy wspólnie Z Akademią Wilanowską oraz Dyrekcją Muzeum Pałac w Wilanowie na zakończenie cyklu koncertów pt. „Inspiracje Wilanowskie – Wiosna 2008”.
Orkiestra wystąpiła w składzie:
ROMANA ORŁOWSKA fortepian
ANTONI LICHOMANOW fortepian
EWA KOWAR I skrzypce
WOJCIECH KOPROWSKI II skrzypce
MARCELI SZCZEREK altówka
MAGDALENA BOJANOWICZ wiolonczela
ZBIGNIEW GÓRSKI kontrabas
ARTUR PACHLEWSKI klarnet
ROMAN ORŁOW perkusja
PAWEŁ MARUSZAK perkusja
Zgromadzeni w Oranżerii widzowie usłyszeli m.in. Koncert c-moll na dwa fortepiany Jana Sebastiana Bacha, Kwartet fletowy C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta, oraz utwór „Karnawał Zwierząt” Camille Saint-Saens określony przez kompozytora jako fantazja zoologiczna, składający się Z czternastu miniatur, Z których każda wykonywana jest przez inny skład wykonawców.
11 marca
FINAŁ MAZOWIECKIEGO KONKURSU PAPIESKIEGO
Instytut Papieża Jana Pawła II, Warszawa
Fundacja zorganizowała oprawę muzyczną Finału Mazowieckiego Konkursu Papieskiego dla uczniów szkół gimnazjalnych organizowanego wspólnie przez Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie oraz Mazowieckie Kuratorium Oświaty. W uroczystości wzięli udział m.in. Jego Eminencja Józef Kardynał Glemp Prymas Polski i Jego Ekscelencja ks. abp. Kazimierz Nycz Metropolita Warszawski. Spotkanie uświetnił swoim występem jeden Z najwybitniejszych polskich pianistów młodego pokolenia Radosław Sobczak, finalista Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w 2000 roku.
23-25 lutego
SPOTKANIA MUZYCZNE
MŁODZIEŻY POLSKIEJ I UKRAIŃSKIEJ
Filharmonia Lwowska im. S. Ludkiewicza, Lwów
Narodowa Akademia Muzyczna im. M. Łysenki, Lwów
Wspólnie Z Filharmonią Lwowską oraz Instytutem Polskim w Kijowie zorganizowaliśmy III Spotkania Muzyczne Młodzieży Polskiej i Ukraińskiej. Uczestnikami koncertu była utalentowana młodzież z:
• Zespołu Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych nr 3 im. G. Bacewicz w Warszawie
• Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. J. Zarębskiego w Inowrocławiu
• Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. M. Karłowicza w Krakowie
• Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Nowym Sączu
• Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi
• Specjalnej Średniej Szkoły Muzycznej im. S. Kruszelnickiej we Lwowie
• Specjalnej Średniej Szkoły Muzycznej im. P. Stolarskiego w Odessie
• Specjalnej Średniej Szkoły Muzycznej im. M. Łysenki w Kijowie
• Szkoły Muzycznej przy Narodowej Akademii Muzycznej im. P. Czajkowskiego w Kijowie
Wykonawcom towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii. Festiwal odbył się w dniach 23–25 lutego 2008 r. Młodzi muzycy wykonali utwory polskich i ukraińskich kompozytorów muzyki klasycznej. Impreza cieszy się coraz większym zainteresowaniem środowiska szkół muzycznych Polski i Ukrainy. Z roku na rok coraz obszerniej relacjonowana jest również przez media. Jej głównym celem jest rozwijanie artystycznych kontaktów pomiędzy młodzieżą naszych krajów oraz promocja polskiej utalentowanej młodzieży poza granicami kraju.
13 i 20 stycznia
PASTORAŁKI I KOLĘDZIOŁKI
Kościół pw. św. Anny, Wilanów
Zakon Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Klasztor Sióstr Wizytek
Zorganizowaliśmy dwa koncerty kolęd pod tytułem „Pastorałki i kolędziołki” w opracowaniu Jerzego Dobrzańskiego, które odbyły się w wilanowskim kościele pw. św. Anny oraz w kościele SS. Wizytek przy Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Wykonawcami prezentowanych utworów byli studenci Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie; Żeński Zespół Wokalny Wydziału Edukacji Muzycznej i Mirosława Florczak – sopran solo, Paweł Bazan – bas solo oraz zespół instrumentalny w składzie Piotr Rostek i Małgorzata Gąsior – skrzypce, Aneta Kabsa – altówka, Zuzanna Falkowska – wiolonczela i Katarzyna Płońska – flet.
Koncerty adresowane były do mieszkańców Warszawy i turystów odwiedzających nasze miasto. W obu przypadkach kościoły wypełnione były po brzegi.