Kronika wydarzeń 2015

13 grudnia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Polska muzyka XX i XXI wieku

JULIAN PAPROCKI klarnet

MACIEJ PISZEK fortepian

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Nasza Fundacja miała przyjemność zaprosić słuchaczy na koncert klarnecisty Juliana Paprockiego i pianisty Macieja Piszka. Muzycy wykonali utwory największych znakomitości muzyki współczesnej: Henryka Mikołaja Góreckiego, Krzysztofa Pendereckiego i Andrzeja Czajkowskiego, którego wciąż odkrywana twórczość podbija w ostatnim czasie serca polskich melomanów.
Koncert był współfinansowany ze środków Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

 

29 listopada

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

TWOgether Duo

MAGDALENA BOJANOWICZ wiolonczela

MACIEJ FRĄCKIEWICZ akordeon

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Zorganizowaliśmy koncert wielokrotnie nagradzanego duetu- wiolonczelistki Magdaleny Bojanowicz i akordeonisty Macieja Frąckiewicza (TWOgether Duo) - którzy w 2012 roku zdobyli Paszport Polityki w dziedzinie muzyki klasycznej. Podczas koncertu publiczność miała okazję usłyszeć m.in. utwory współczesnych kompozytorów - Alfreda Schnittke, Sofji Gubaiduliny, czy Jana Duszyńskiego, polskiego kompozytora młodego pokolenia.
Koncert był współfinansowany ze środków Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

 

10 listopada

RODZINNY PORANEK MUZYCZNY

Magiczny fortepian

Dom Kultury „Świt”, Warszawa

Wystawiony 25 października spektakl „Magiczny Fortepian” zyskał uznanie publiczności i dotarł do szerokiego grona odbiorców, dlatego Fundacja zdecydowała się wystawić go ponownie. Tym razem spektakl przygotowaliśmy na prośbę warszawskich szkół podstawowych z Dzielnicy Targówek. Głównym celem przedstawienia było zmotywowanie młodych widzów do osiągania wyznaczonych celów. Całe wydarzenie odbyło się w Domu Kultury Świt na warszawskim Targówku.

 

25 października

RODZINNY PORANEK MUZYCZNY

Magiczny fortepian

Dom Kultury „Świt”, Warszawa

Mieliśmy przyjemność zaprosić Państwa na spektakl Magiczny Fortepian, który opowiada o niesfornej pianistce Tosi cierpiącej na najstarszą chorobę świata - LENISTWO. Antonina Nutka chodzi do szkoły muzycznej, gdzie uczy się grać na fortepianie. Jednak nie lubi się przemęczać i unika wysiłku, pracy oraz ćwiczeń na instrumencie, więc grozi jej wyrzucenie ze szkoły. W całą historię wplątany jest sam Fryderyk Chopin, który komentuje działania dziewczynki i zderza jej czasy ze swoimi, kiedy nie było Internetu, Xboxów, telewizorów i wielu innych urządzeń. Wszystko to ma za zadanie zaznajomić młodych odbiorców z biografią kompozytora. Najbardziej tajemniczą postacią jest jednak Magiczny Fortepian, który po pierwsze potrafi mówić! A po drugie, porozumiewa się też za pomocą dźwięków, czyli gra najwspanialsze dzieła klasycznej muzyki fortepianowej. Fortepian oferuje dziewczynce pomoc w nauce, jednak ostrzega, że zamierzony efekt osiągnie tylko i wyłącznie dzięki swojej pracy i wysiłkowi. Uświadamia jej, że BEZ PRACY NIE MA KOŁACZY.

 

19–25 października

MŁODZI NIEMIECCY KAMERALIŚCI

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Tydzień muzyki kameralnej to ważny element artystyczny warsztatów młodych muzyków w Schleswig-Holstein. W tym roku intensywny tydzień kursów odbywał się w Warszawie. Indywidualne podejście do ucznia i wymiana poglądów muzycznych z profesjonalistami  polskimi, takimi jak Małgorzata Dzikowska (opera warszawska) oraz Wojtek Psiuk były doskonałą możliwością rozwijania umiejętności muzycznych niemieckich uczniów. Koordynatorem wydarzenia był Richard Ferret, a projekt wsparła Fundacja Cultura Animi. Zwieńczeniem pracowitego tygodnia był koncert kameralny w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli, gdzie wykonywane były utwory między innymi Ludwiga van Beethovena, Paula Hindemitha, Antona Weberna, Michaila Glinki oraz Georga Gershwina.

 

11 października

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Młodzi Kameraliści

DOMINIK BERNIAK skrzypce

JACEK DOMINICZAK skrzypce

WOJCIECH KOCZUR altówka

PIOTR KOWAL fortepian

JACEK PODGÓRSKI wiolonczela

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Fundacja Cultura Animi kolejny raz miała przyjemność zorganizować niedzielny koncert w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Tym razem na scenie debiutowała grupa utalentowanych muzyków z Akademii Muzycznej w Krakowie. Muzycy zaprezentowali  jeden z najsłynniejszych utworów Roberta Schumanna - Kwintet fortepianowy Es-dur Op. 44. Zabrzmiała też 10 Sonata Aleksandra Skriabina, którą wykonał solista Piotr Kowal.

 

4–11 października

BALTISCHE JUNIORPHONIE 2015

Baltische JuniorPhonie jest kontynuacją projektu, którego pierwsza edycja odbyła się w 2014 r. w Niemczech (Meldorf, Kilonia) z inicjatywy Parlamentu Landu Schleswig-Holstein i okazała się wielkim sukcesem. Podstawowym założeniem projektu – zaplanowanego jako impreza cykliczna, odbywająca się rokrocznie w różnych państwach nadbałtyckich - jest utworzenie orkiestry smyczkowej, w skład której wchodzą młodzi muzycy ze wszystkich państw basenu Morza Bałtyckiego (Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Rosji i Szwecji). Zespół pracuje nad wymagającym, ale też efektownym repertuarem, na który składają się głównie utwory kompozytorów wywodzących się z krajów nadbałtyckich. Wspólną pracę wieńczy koncert finałowy bądź seria koncertów odbywających się w reprezentacyjnym miejscu miasta, w którym odbywa się dana edycja. W 2015 roku projekt odbył się w Polsce (Gdańsk).
Wielkim atutem był niewątpliwie udział w projekcie jednego z najbardziej uznanych niemieckich dyrygentów młodego pokolenia Vladimira Yaskorskiego, który ma duże osiągnięcia na polu upowszechniania oraz interpretacji muzyki. Dla młodych uczestników projektu kontakt z Mistrzem był niezwykłą sposobnością do doskonalenia warsztatu orkiestrowego, a także do poszukiwania inspiracji dla własnego rozwoju artystycznego.

 

20 września

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Koncert dedykowany Reginie Smendziance
w IV rocznicę śmierci

ALEKSANDER DĘBICZ fortepian

WOJCIECH PSIUK saksofon

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie


Był to pierwszy po wakacjach koncert w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Wystąpił warszawski duet saksofonisty Wojciecha Psiuka i pianisty Aleksandra Dębicza, którzy zaprezentowali utwory kompozytorów XX i XXI wieku. Podczas koncertu odbyło się prawykonanie kompozycji Andrzeja Jagodzińskiego, napisanej specjalnie dla tego zespołu.

Koncert był współfinansowany ze środków Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

 

27–30 sierpnia

Cztery GITARY cztery TEMPERAMENTY cztery OSOBOWOŚCI:

Erlendis Quartet

Kopenhaga/Dania

ERLENDIS QUARTET

ANNA CHORĄŻYCZEWSKA gitara

ADRIAN FURMANKIEWICZ gitara

WOJCIECH JURKIEWICZ gitara

KAROL MRUK gitara

Cztery gitary. Czworo utalentowanych studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Cztery osobowości, cztery temperamenty, cztery różne spojrzenia na sztukę… które jednoczą się w muzyce. Erlendis Quartet to jeden z najlepiej zapowiadających się kwartetów gitarowych w Polsce. Zespół powstał w październiku 2013 r. z inspiracji Łukasza Kuropaczewskiego. Gitarzyści sięgają po różnorodny repertuar: od opracowań arcydzieł muzyki poważnej, przez utwory na kwartet gitarowy, na autorskich transkrypcjach skończywszy. Celem zespołu jest przekazywanie pasji w żywiołowy i emocjonalny sposób poprzez prezentację utworów znanych i przystępnych. Takie właśnie dzieła usłyszeliśmy na niedzielnym koncercie – z jednej strony były to hity muzyki klasycznej, ale z drugiej, w opracowaniu na cztery gitary, była to zupełna nowość.

Artyści wystąpili w Kopenhadze.

 

2 sierpnia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Piosenka z barykad

AGNIESZKA PAWLIK-REGULSKA

JANUSZ KANIA

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Zorganizowaliśmy koncert piosenek powstańczych zatytułowany „Piosenka z barykad”, który upamiętniał 71. rocznicę zbrodni w klasztorze jezuitów i walk Pułku "Baszta" na Mokotowie. Drugiego dnia powstania warszawskiego Niemcy rozstrzelali na terenie jezuickiego Domu Pisarzy ok. 40 osób – księży i osoby świeckie. Podczas koncertu wystąpili Agnieszka Pawlik-Regulska i Janusz Kania. Wydarzenie poprowadziła Magdalena Stulgis, która przypomniała publiczności sylwetki osób związanych z upamiętnianymi wydarzeniami.

 

20–31 lipca

QUERCETO INTERNATIONAL PIANO FESTIVAL

Querceto/Toskania, Włochy

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

JAGODA STANICKA fortepian

Pod koniec lipca Fundacja Cultura Animi wraz z pianistkami: Aleksandrą Płaczek, Dominiką Kowalewską i Jagodą Stanicką odwiedzili Querceto – małą miejscowość w sercu Toskanii, która w każde wakacje zmienia się w centrum kulturalne, pełne koncertów i muzycznych spotkań z wybitnymi, włoskimi muzykami. Nasz pobyt rozpoczęliśmy wysłuchaniem recitalu flecisty Alessandro Crosty i Nadii Testy. Nasze pianistki po raz pierwszy miały okazję zaprezentować się jako kameralistki podczas koncertu w Teatrze dello Laveria. Wraz z włoskimi flecistkami wykonały duety i tria: 5 pezzi facili Nino Roty (Maria Colella, Dominika Kowalewska), Sonatę La Flute de Pan J. Mouqueta (Alessia Quassolo, Jagoda Stanicka), Trio Sonatę In sol maggiore (Alessia Quassolo, Maria Colella, Aleksandra Płaczek). 29 lipca podczas wizyty w posiadłości Tenuta di Casaglia usłyszeliśmy solowe recitale zarówno włoskich, jak i polskich pianistów. Dominika Kowalewska wykonała m.in Balladę nr 2 op. 38 Fryderyka Chopina, Jagoda Stanicka 3 Preludia Wojciecha Kilara, a Aleksandra Płaczek Chaccone d-moll Jana Sebastiana Bacha/F. Busoniego. Na finał warsztatów w Quarceto odbył się koncert klasy fortepianowej. W wykonaniu Dominiki Kowalewskiej, poza kompozycją Chopina, usłyszeliśmy również interpretację Sonaty op. 30 Ludwiga van Beethovena. Jagoda Stanicka wykonała ponownie kompozycję Wojciecha Kilara oraz Une Barque sur L’Ocean Maurice’a Ravela, a Aleksandra Płaczek Chaccone d-moll Bacha/Busoniego i 4 Preludia Pawła Mykietyna. Wyjątkowy pobyt, pełen koncertów i spotkań z niezwykłymi muzykami na długo pozostanie w naszej pamięci. Przynajmniej do czasu kolejnego wyjazdu do Querceto za rok!

 

14 czerwca

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

BARTŁOMIEJ GÓRSKI gitara

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Z przyjemnością zaprosiliśmy na ostatni przed wakacjami koncert w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli. Warszawska publiczność miała okazję wysłuchać recitalu pianistki Dominiki Kowalewskiej i gitarzysty Bartłomieja Górskiego ze stołecznej Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera. Usłyszeliśmy m.in. Preludium i Fugę b-moll BWV 867 oraz Sonatę a-moll BWV 1003 Jana Sebastiana Bacha, Etiudę Ges-dur op. 10 nr 5 i Balladę F-dur op. 38 Fryderyka Chopina czy Etiudę nr 2 Villi Lobosa.

 

11 czerwca

RECITAL FORTEPIANOWO GITAROWY

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

BARTŁOMIEJ GÓRSKI gitara

Centrum Kultury Izabelin

Fundacja Cultura Animi wspólnie z Centrum Kultury Izabelin miała przyjemność zaprosić Państwa na koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera - pianistki Dominiki Kowalewskiej i gitarzysty Bartłomieja Górskiego. W trakcie wieczoru wykonali m.in. utwory Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina, Villi Lobosa czy Fernanda Sora, hiszpańskiego gitarzysty i kompozytora.

 

1 czerwca

WITOLD LUTOSŁAWSKI. SUBITO NA KLARNET I FORTEPIAN

Nakładem Wydawnictwa Fundacji Cultura Animi ukazała się pierwsza transkrypcja na klarnet i fortepian popularnego dzieła Witolda Lutosławskiego „Subito”, przeznaczonego oryginalnie na skrzypce z towarzyszeniem fortepianu. Przekładu podjął się wybitny klarnecista Julian Paprocki, specjalizujący się w wykonywaniu muzyki współczesnej; będąc jednocześnie uznanym kompozytorem miał możliwość publikacji swoich dzieł i aranżacji w czołowych francuskich wydawnictwach muzycznych, m.in. Gerard Billaudot Editeur i La Fabrik a Notes.

 

31 maja

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

KATARZYNA GRYGIEL altówka

MARIA ORŁOWSKA śpiew

ROMANA ORŁOWSKA fortepian

JAGODA STANICKA fortepian

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Tego dnia odbył się koncert pianistki Jagody Stanickiej i śpiewaczki Marii Orłowskiej, której przy fortepianie towarzyszyła Romana Orłowska. Mieliśmy okazję wysłuchać utworów Fryderyka Chopina, Siergieja Rachmaninowa, Giuseppe Sartiego, Giovanniego Battisty Pergolesiego, Maurice’a Ravela i Karola Szymanowskiego. Z Romaną Orłowską gościnnie wystąpiła także altowiolistka Katarzyna Grygiel. Wspólnie wykonały Sonatę na altówkę i fortepian d-moll Michaiła Glinki.

 

29 maja

RECITAL FORTEPIANOWY

ALEKSANDRA PŁACZEK fortepian

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

Centrum Kultury Izabelin

W ostatni piątek maja mieliśmy okazję posłuchać recitalu dwóch utalentowanych pianistek – Aleksandry Płaczek, studentki Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w klasie Edwarda Wolanina i Radosława Sobczaka, oraz Dominiki Kowalewskiej, uczennicy Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Józefa Elsnera w klasie Jerzego Sterczyńskiego. Koncert odbył się w gościnnym Centrum Kultury w Izabelinie. Pianistki wykonały utwory Jana Sebastiana Bacha, Ludwika van Beethovena, Fryderyka Chopina, Witolda Lutosławskiego i Pawła Mykietyna.

18 maja

INEFFABILIS. PERKUSYJNE DZIEŁA MARCINA BŁAŻEWICZA

Nakładem wydawnictwa Fundacji Cultura Animi ukazała się książka autorstwa Leszka Lorenta „Ineffabilis. Perkusyjne dzieła Marcina Błażewicza”. W książce znalazła się analiza takich dzieł kompozytora, jak: „Arista – death omen”, „Ineffabilis”, „Kundalini, „Kali-Yuga”. Aby je w pełni zrozumieć, autor odwołał się do duchowości wschodu, rysując zupełnie nowe szlaki interpretacyjne.

Jak pisał w swojej recenzji prof. dr hab. Jacek Wota, perkusista na Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu „Książka Leszka Lorenta to kolejna publikacja potwierdzająca kompetencje i pasję Autora (…) z zakresu sztuki perkusyjnej. Walory tej fachowej publikacji (…) podnoszą zagadnienia poruszające konteksty z zakresu filozofii, czy mistyki”.

Publikacja współfinansowana przez Fundusz Popierania Twórczości im. Andrzeja Szczypiorskiego przy Stowarzyszeniu Autorów ZAiKS. 

 

14–17 maja

MŁODZI ARTYŚCI GRAJĄ DLA POLONII

KONSTANCJA PERNACH flet

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

JAGODA STANICKA fortepian

GRZEGORZ PROKOPCZUK fortepian

Budapeszt/Węgry

Młodzi polscy ambasadorzy muzyki, wystąpili w Budapeszcie na dwóch koncertach dla Polonii Węgierskiej. Oprócz utworów klasyków wiedeńskich oraz impresjonistów francuskich, wykonawcy zaprezentowali muzykę kompozytorów polskich, takich jak Karol Szymanowski, Witold Lutosławski, Fryderyk Chopin. Prezentacji młodych artystów wysłuchał Konsul RP w Budapeszcie. Wyraził swoje uznanie, zapraszając nas na kolejne koncerty.

 

10 maja

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

JAKUB JAKOWICZ skrzypce

BARTOSZ BEDNARCZYK fortepian

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Zorganizowaliśmy dla Państwa kolejny koncert w ramach Niedzieli z muzyką u św. Andrzeja Boboli. Tego wieczoru wystąpił duet: Jakub Jakowicz (skrzypce) oraz Bartosz Bednarczyk (fortepian). Artyści razem wydali płytę „Subito” (Polskie Radio) nominowaną do nagrody „Fryderyk 2003”. W 2007 roku nagrali dla CD Accord Sonaty „Kreutzerowską” i „Wiosenną” Beethovena (Subito Records), a także, obok innych utworów kameralnych, Partitę Witolda Lutosławskiego. Podczas koncertu muzycy wykonali utwory Ludwiga van Beethovena, Witolda Lutosławskiego oraz Franza Schuberta.

 

26 kwietnia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

BAEK WONJOO fortepian

JINTAE YOON kontratenor

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Na kolejnym koncercie z cyklu Niedziela z Muzyką u Św. Andrzeja Boboli wystąpili Baek Wonjoo oraz Jintae Yoon, studenci Uniwerstytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Wykonali utwory Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Albana Berga, Gabriela Faure, Fryderyka Chopina i Sergieja Rachmaninowa.

 

24–26 kwietnia

RĪGAS MŪZIKAS INTERNĀTVIDUSSKOLA: 175-LECIE SZKOŁY

JULIAN PAPROCKI klarnet

Łotwa/Ryga

Rīgas Mūzikas Internātvidusskola obchodziła 175-lecie szkoły. Fundacja Cultura Animi współpracuje z tą placówką, zostaliśmy zatem zaproszeni na celebrowanie obchodów jubileuszu. Oprócz muzyków z Polski, udział w wydarzeniu wzięli również uczniowie z Niemiec i Litwy. Na Jubileuszowym Koncercie wystąpił klarnecista Julian Paprocki.

 

19 kwietnia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

SZYMON NAŚCISZEWSKI skrzypce

ANNA WCISŁO skrzypce

GOŚCINNIE

Valentin Mansard fortepian

Wadim Zarych altówka

SZYMANOWSKI PIANO TRIO

Katarzyna Denkiewicz skrzypce

Antonina Przybyszewska wiolonczela

Maurycy Stawujak fortepian

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Fundacja Cultura Animi miała przyjemność zorganizować drugi w roku 2015 koncert z cyklu Niedziela z Muzyką u  św. Andrzeja Boboli. Tego dnia mieliśmy przyjemność wysłuchać jakże utalentowanych studentów z Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a mianowicie : Annę Wcisło, Szymona Naściszewskiego, Wadima Zarycha oraz Valentina Mansarda. Na koncercie usłyszeliśmy także Szymanowski Piano Trio w składzie : Katarzyna Denkiewicz, Antonina Przybyszewska oraz Maurycy Stawujak. Młodzi artyści zaprezentowali utwory takich kompozytorów jak : Wolfgang Amadeus Mozart, Johann Sebastian Bach, Niccolò Paganini, Béla Bartók, Eugène Ysaÿe, Karol Szymanowski oraz Gabriel Fauré.

 

16–17 kwietnia

POLSKIE INNOWACJE FLORIDA - GATEWAY TO THE AMERICAS, POLAND - GATEWAY TO CENTRAL & EASTERN EUROPE”

JULIAN PAPROCKI klarnet

ROMANA ORŁOWSKA fortepian

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Sala Biała

Zorganizowaliśmy Galę Kongresu w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w Sali Białej, na której miało miejsce wręczenie medali Centralnego Okręgu Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego. Z recitalem wystąpił Julian Paprocki, a przy fortepianie towarzyszyła mu Romana Orłowska. Artyści wykonali : Bela Kovacs - Hommage a Manuel De Falla, André Messager Solo - De concours, Giuseppe Verdi / Donato Lovreglio - Fantasia di La Traviata. Kongres naukowo – gospodarczy objęty został honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego.

 

12 kwietnia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

cztery GITARY cztery TEMPERAMENTY cztery OSOBOWOŚCI:

Erlendis Quartet

ANNA CHORĄŻYCZEWSKA gitara

ADRIAN FURMANKIEWICZ gitara

WOJCIECH JURKIEWICZ gitara

KAROL MRUK gitara

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Cztery gitary. Czworo utalentowanych studentów Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu. Cztery osobowości, cztery temperamenty, cztery różne spojrzenia na sztukę… które jednoczą się w muzyce. Erlendis Quartet to jeden z najlepiej zapowiadających się kwartetów gitarowych w Polsce. Zespół powstał w październiku 2013 r. z inspiracji Łukasza Kuropaczewskiego. Gitarzyści sięgają po różnorodny repertuar: od opracowań arcydzieł muzyki poważnej, przez utwory na kwartet gitarowy, na autorskich transkrypcjach skończywszy. Celem zespołu jest przekazywanie pasji w żywiołowy i emocjonalny sposób poprzez prezentację utworów znanych i przystępnych. I takie właśnie dzieła usłyszeliśmy na niedzielnym koncercie – z jednej strony były to hity muzyki klasycznej, ale z drugiej, w opracowaniu na cztery gitary, była to zupełna nowość…

 

26–30 marca

MŁODOŚĆ, PASJA I GORĄCE TEMPERAMENTY - W RYTMIE TANGA

LA VITA QUARTET

Marek Dolecki fortepian
Marcin Antkowiak kontrabas
Michał Główka akordeon
Kuba Czechowicz skrzypce

Niemcy/Heide

Zostali zauważeni już jako licealiści, kiedy wygrali międzynarodowy konkurs muzyki Astora Piazzolli we Włoszech. W 2012 roku nagrali świetnie przyjętą debiutancką płytę Tango Nuevo by Astor Piazzolla. Od kilku lat ich koncerty rozpalają do czerwoności publiczność nie tylko w Polsce ale i w całej Europie. Ich gościnne występy stanowią często gwóźdź programu wielu gal i ceremonii.

 

15 lutego

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Muzyka naszych czasów

KATARZYNA SEREMAK – skrzypce

ALEKSANDRA GUJA – skrzypce

JAN PIETKIEWICZ – skrzypce

ALEKSANDRA BEDNARCZYK – skrzypce

DOROTA BŁASZCZYŃSKA – skrzypce

ALEKSANDRA DALLALI – fortepian

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Skrzypce to jeden z najszlachetniejszych instrumentów jakie wynalazła ludzkość. Ich chwytające za serce brzmienie inspirowało i wciąż inspiruje kompozytorów muzyki klasycznej, a repertuar na skrzypce jest powszechnie znany i lubiany bez względu na wiek i przygotowanie muzyczne słuchaczy. Wydawać by się mogło, że w muzyce skrzypcowej nic już nas nie może zaskoczyć…

A jednak: ma ona takie zaułki i zakamarki, które nie zostały jeszcze rozpoznane przez słuchaczy. Te „miejsca” – tajemnicze i fascynujące – to utwory najbliższych nam czasów, dzieła ukazujące nowe walory brzmieniowe skrzypiec, odsłaniające ich zupełnie inne oblicze niż to, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Na tym koncercie z cyklu „NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI” wykonali je dla Państwa utalentowani studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina: Aleksandra Bednarczyk, Dorota Błaszczyńska, Aleksandra Guja, Jan Pietkiewicz i Katarzyna Seremak, a towarzyszyła im pianistka, również studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Aleksandra Dallali. Usłyszeliśmy utwory: Mieczysława Weinberga, Michała Spisaka, Eugène Ysaÿe’a, Jenő Hubay’a oraz Francisa Poulenca.

 

7–11 lutego

TRASA KONCERTOWA W NIEMCZECH

ERLENDIS QUARTET

ANNA CHORĄŻYCZEWSKA gitara

ADRIAN FURMANKIEWICZ gitara

WOJCIECH JURKIEWICZ gitara

KAROL MRUK gitara

DOMINIKA KOWALEWSKA fortepian

Miejska Sala Koncertowa , Heide

Scena Koncertowa Elbeforum, Brunsbuttel

Jak co roku, w okolicach karnawału, Fundacja Cultura Animi zorganizowała trasę koncertową młodych muzyków po Niemczech. Tradycją jest, że w ramach wyjazdu odbywa się koncert w Brunsbüttel, w ramach którego młodzi muzycy uświetniają swoim występem jubileusz gazety „Boyens Medien”. Tym razem na koncercie 8 lutego wystąpił znakomity, poznański kwartet gitarowy Erlendis Quartet (Anna Chorążyczewska, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz, Karol Mruk), który wykonał Suitę z opery „Carmen” – utwór bardzo dobrze wszystkim znany, lecz w opracowaniu na cztery gitary stanowiący zaskakującą nowość. Bogactwo dźwiękowe tego instrumentu zespół zaprezentował jeszcze dwukrotnie: 9 lutego w Heide oraz 10 lutego w Kilonii, wykonując „Concierto Andaluz” Joaquina Rodrigo wraz z pianistką Dominiką Kowalewską. Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy przedstawić niemieckiej publiczności utalentowaną młodzież z Polski.

 

1 lutego

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Recital fortepianowy

RAFAŁ MOKRZYCKI fortepian

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Na koncercie z cyklu Niedziela z Muzyką w Sanktuarium św. Andrzeja Boboli mieliśmy okazje wysłuchać recitalu absolwenta Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie fortepianu Jerzego Sterczyńskiego oraz kameralistyki Barbary Halskiej i Katarzyny Jankowskiej. Pianista wykonał utwory Józefa Haydna, Ludwiga van Beethovena, Fryderyka Chopina, Johannesa Brahmsa oraz Karola Szymanowskiego.

 

11 stycznia

NIEDZIELA Z MUZYKĄ U ŚW. ANDRZEJA BOBOLI

Kolędowanie dla Teodora

MARYLA OCHIMOWSKA-TEPER sopran

MARIOLA PERON skrzypce

PAWEŁ PASTERNAK organy

BARTŁOMIEJ KACPERSKI trąbka

Sanktuarium św. Andrzeja Boboli w Warszawie

Tego wieczoru mieli Państwo okazję wysłuchać nie tylko znakomitych interpretacji polskich i hiszpańskich kolęd. Muzycy zaprezentowali również utwory kompozytorów doby baroku: Georga Friedricha Haendla, Damiana Stachowicza i Marca Antoine’a Charpentiera. Był to szczególny koncert, ponieważ cały dochód został przeznaczony na turnus rehabilitacyjny dla niepełnosprawnego syna jednej z artystek: Teodora Tepera.

 

7–11 stycznia

BAŁTYCKA ORKIESTRA MŁODYCH

 

Osiem krajów nadbałtyckich. Osiem różnych bogactw kulturalnych. Osiem odmiennych tradycji oraz pomysłów na interpretację sztuki… i ponad pięćdziesięcioro młodych muzyków, którzy już po raz kolejny spotkali się, by stworzyć jeden zgrany zespół. Projekt BAŁTYCKA ORKIESTRA MŁODYCH to impreza cykliczna, odbywająca się w różnych państwach basenu Morza Bałtyckiego (Dania, Estonia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja i Szwecja), której organizatorem ze strony polskiej jest Fundacja Cultura Animi. Zaledwie dwa miesiące po wyjątkowo udanej pierwszej edycji, która odbyła się w listopadzie 2014 r. w Niemczech (Meldorf, Kilonia), młodzież wystąpiła w Rydze i w Wilnie, powtarzając program przygotowany w kraju nad Łabą. Na repertuar BAŁTYCKIEJ ORKIESTRY MŁODYCH składały się utwory Aleksandra Głazunowa, Felixa Mendelssohna, Edwarda Elgara, Carla Nielsena oraz Astora Piazzolli.